Quick links:
 Latest Team Rankings
 Free Rivals Alerts
 Member Services
ShopMobileRadio RSSRivals.com Yahoo! Sports

NJ State Champions & TOC History

STATE CHAMPIONS:

PAROCHIAL A

Good Counsel (Newark) 1934

St. Mary's (Rutherford) 1935

St. Peter's (New Brunswick) 1936

St. Mary's (Rutherford) 1937

Trenton Catholic 1938

St. Peter's (New Brunswick) 1939

Good Counsel (Newark) 1940

Camden Catholic 1941

Camden Catholic 1942

St Mary's (Elizabeth) 1943

Don Bosco (Ramsey) 1944

St. Cecilia (Englewood) 1945

Trenton Catholic 1946

Trenton Catholic 1947

Trenton Catholic 1948

St. Peter's (JerseyCity) 1949

Trenton Catholic 1950

St. Peter's (JerseyCity) 1951

St. Peter's (Jersey City) 1952

St. Peter's (Jersey City) 1953

St. Peter's (JerseyCity) 1954

St. Peter's(JerseyCity) 1955

St. Peter's (Jersey City) 1956

Trenton Catholic 1957

Trenton Catholic 1958

St. Peter's (JerseyCity) 1959

Trenton Catholic 1960

Seton Hall Prep (South Orange) 1961

Bishop Eustace Prep (Pennsauken) 1962

Trenton Cathedral 1963

Seton Hall Prep (South Orange) 1964

Christian Brothers Academy 1965

Don Bosco (Ramsey) 1966

Trenton Cathedral 1967

Don Bosco (Ramsey) 1968

Bishop Eustace Prep (Pennsauken) 1969

Don Bosco (Ramsey) 1970

Christian Brothers Academy 1971

Christian Brothers Academy 1972

Christian Brothers Academy 1973

Essex Catholic 1974

Essex Catholic 1975

Hudson Catholic 1976

EssexCatholic 1977

Bergen Catholic 1978

Christian Brothers Academy 1979

Paul VI (Haddonfield) 1980

St. Joseph (Toms River) 1981

McConristin 1982

PaulVi (Haddonfleld) 1983

Christian Brothers Academy 1984

Christen Brothers Academy 1985

Seton Hall (West Orange) 1986

Union Catholic 1987

Paul VI (Haddonfield) 1988

McCorristin 1989 Bergen Catholic

McCorristin 1990 Seton Hall Prep

Seton Hall Prep 1991 McCorristin

Seton Hall Prep 1992 St. Joseph's (Metuchen)

Seton Hall Prep 1993 CamdenCatholic

Bergen Catholic 1994 Camden Catholic

Christiann Brothers Academy 1995 Bergen Catholic

Seton Hall Prep 1996 Camden Catholic

Seton Hall Prep 1997 Bishop Eustace Prep

Seton Hall Prep 1998 St. Joseph's (Metuchen)

Seton Hall Prep 1999 St. Joseph's (Metuchen)

Seton Hall Prep 2000 Christian Brothers Academy

Camden Catholic 2001 Seton Hall Prep

Bergen Catholic 2002 St. Augustine's Prep

Camden Catholic 2003 Bergen Catholic

St. Augustine's 2004 Seton Hall Prep

Seton Hall Prep 2005 CBA

Seton Hall Prep 2006 CBA

Seton Hall Prep 2007 CBA

Immaculata 2008 Camden Catholic

Immaculata 2009 Christian Brothers Academy

Camden Catholic 2010 St. Peter's

St. Augustine Prep 2011 Seton Hall Prep

St. Joseph's (Metuchen) 2012 Seton Hall Prep

PAROCHIAL B

St Joseph's (Paterson) 1946 Immaculate Concepion

St Joseph's (West New York) 1947 St. Mary's (South Amboy)

Holy Family (Union City) 1948 St. Mary's (South Amboy)

St Rose (Belmar) 1949 Immaculate Conception (Montclair)

St Joseph's (West Now York) 1950 Red Bank Catholic

St. Mary's (Elizabeth) 1951 St. Mary's (South Amboy)

St. Mary's (Elizabeth) 1952 St. Rose (Belmar)

St. Mary's (Elizabeth) 1953 St. Mary's (South Amboy)

StI. Mary's (Elizabeth) 1954 St. Joseph's (Camden)

St. Mary's (Elizabeth) 1955 Gloucester Catholic

St.Aloysius (JerseyCity) 1956 St. Rose (Belmar)

St. Mary's (Elizabeth) 1957 GloucesterCatholic

St. Aloysius (Jersey City) 1958 GloucesterCatholic

St. Aloysius (Jersey City) 1959 GloucesterCatholic

St. Mary's (Elizabeth) 1960 St. Joseph's (Camden)

Bishop Eustace (Pennsauken) 1961 Holy Family (Union City)

St. Ross (Belmar) 1962 Immaculate Conception (Montclair)

St. Rose (Belmar) 1963 PhillipsburgCatholic

GloucesterCatholic 1964 St. Aloysius (Jersey City)

St. Michael's(Union City) 1965 SI. Mary's (SouthAmboy)

St. Rose (Belmar) 1966 Our Lady ofthe Valley (Orange)

St. Mary's (Jersey City) 1967 St. Peter's (New Brunswick)

St. Peter's(New Brunswick) 1968 St. Mary's(Elizabeth)

St. Mary's (JerseyCity) 1969 GloucesterCatholic

GloucesterCatholic 1970 St. Joseph's (West NewYork)

St. Joseph's (West New York) 1971 St. Rose (Belmar)

Gloucester Catholic 1972 Paterson Catholic

Bishop Eustace Prep (Pennsauken) 1973 Our Lady of the Valley (Orange)

Bishop Eustace Prep (Pennsauken) 1974 Don Bosco Tech (Paterson)

Bishop Eustace Prep (Pennsauken) 1975 St. Cecilia (Englewood)

Bishop Eustace Prep (Pernsauken) 1976 Don Bosco Tech (Paterson)

St. Rose (Belmar) 1977 Our Lady ofthe Valley (Orange)

St. John Vianney 1978 Our Lady ofihe Valley (Orange)

Our Lady of the Valley (Orange) 1979 St. Joseph's (Toms River)

St. Anthony (Jersey City) 1980 St. Mary's (South Amboy)

St. Anthony (Jersey Qity) 1981 Wudwood Catholic

St. Augustine Prep (Richland) 1982 Bayley-Ellard (Madison)

St. Anthony (Jersey City) 1983 St. Peter's (NewBrunswick)

St. Anthony (Jersey City) 1984 St. Peter's (New Brunswick)

St. Anthony (Jersey City) 1985 St. Peter's (New Brunswick)

St Anthony (Jersey City) 1986 St. Augustine Prep (Richiand)

St. Anthony (Jersey City) 1987 St. Joseph (Hammonton)

St. Anthony (Jersey City) 1988 Wildwood Catholic

St. Anthony (Jersey City) 1989 St. Rose (Belmar)

St. Anthony (Jersey City) 1990 St. Peter's (NewBrunswick)

St. Anthony (Jersey City) 1991 Bishop Eustace Prep (Pennasuken)

Marist (Bayonne) 1992 Bishop Eustace Prep (Pennsauken)

St. Anthony (JerseyCity) 1993 St. Augustine Prep (Richiand)

Paterson Catholic 1994 St. Augustine Prep (Richiand)

St. Anthony (Jersey City) 1995 St. Peter's (New Brunswick)

St. Anthony (JerseyCity) 1996 Bishop Eustace

St. Anthony (Jersey City) 1997 St. Augustine Prep (Richiand)

St. Patrick (Elizabeth) 1998 St. AugustinePrep (Richiand)

St. Augustine Prep (Richland) 1999 St. Patrick's (Elizabeth)

St. Patrick (Elizabeth) 2000 St. Augustine Prep (Richland)

St. Anthony's (Jersey City) 2001 St. Augustine's Prep (Richland)

St. Anthony's (Jersey City) 2002 St. Rose (Belmar)

St. Patrick's 2003 Cardinal McCarrick

St. Anthony's 2004 St. Rose

St. Patrick's 2005 Cardinal McCarrick

St. Patrick's 2006 Wildwood Catholic

St. Patrick's 2007 Wildwood Catholic

St. Anthony's 2008 Trenton Catholic

St. Patrick's 2009 Trenton Catholic

Trenton Catholic 2010 St. Anthony's

St. Anthony's 2011 Cardinal McCarrick

St. Anthony's 2012 Gill St. Bernard's

PAROCHIAL C WINNER

St. Patrick's (Elizabeth) 1947

St. Patrick's (Elizabeth) 1948

No Champion named 1949 - 54

Holy Family (Union City) 1955

Holy Family (Union CM 1956

St. Cecilia (Kearny) 1957

Wildwood Catholic 1958

St Cecilia (Kearny) 1959

Wildwood Catholic 1960

St. Patrick's (Elizabeth) 1961

Holy Family (Union City) 1962

St. Cecilia (Kearny) 1963

Holy Family (Union City) 1964

Holy Family (Union City) 1965

St. Patrick's (Elizabeth) 1966

St. Patrick's (Elizabeth) 1967

St. Anthony (Jersey City) 1968

St. Anthony (Jersey City) 1969

Our Lady of the Valley (Orange) 1970

St. Patrick's (Elizabeth) 1971

St. Mary's (Jersey City) 1972

St. Anthony (Jersey City) 1973

St. Anthony (Jersey City) 1974

St. Mary's (Jersey City) 1975

St. Anthony (Jersey City) 1976

St. Anthony (Jersey City) 1977

Immaculate Concepion (Montclair) 1978

Sacred Heart 1979

GROUP IV

Union Hill 1919 Passaic

Passaic 1920 Trenton

Passaic 1921 Trenton

Passaic 1922 Trenton

Passaic 1923 Asbury Park

Hoboken 1924 Trenton

Passaic 1925 Union Hill

No Championship 1926 No Championship

Trenton 1927 Passaic

Trenton 1928 New Brunswick

Passaic 1929 Atlantic City

New Brunswick 1930 Union Hill

Jefferson 1931 Neptune

Trenton 1932 South Side (Newark)

Trenton 1933 South Side (Newark)

Trenton 1934 Union Hill

Trenton 1935 New Brunswick

Asbury Park 1936 Emerson

Bloomfield 1937 Asbury Park

New Brunswick 1938 Memorial (West New York)

Memorial (West New York) 1939 Bloomfield

East Orange 1940 Memorial (West New York)

Asbury Park 1941 Memorial (West New York)

Memorial (West New York) 1942 Asbury Park

Asbury Park 1943 Trenton

New Brunswick 1944 Camden

Camden 1945 Union Hill

Jefferson 1946 Central (Newark)

Central (Newark) 1947 Union Hill

Orange 1948 Atlantic City

West Orange 1949 Emerson

Emerson 1950 Central (Newark)

Bayonne 1951 Jefferson

Jefferson 1952 Emerson

Bloomfield 1953 Jefferson

Jefferson 1954 Bloomfield

Union Hill 1955 New Brunswick

Union Hill 1956 Trenton

Bloomfield 1957 Trenton

Bloomfield 1958 Linden

Camden 1959 Weequahlc (Newark)

Camden 1960 Weequahic (Newark)

Trenton 1961 Camden

Weequahic (Newark) 1962 Westfield

Central (Newark) 1963 Hillside

Central (Newark) 1964 Hillside

Bridgewater-Raritan 1965 Bloomfield

Weequahic (Newark) 1966 Hackensack

Weequahic (Newark) 1967 Camden

Perth Amboy 1968 Neptune

East Orange 1969 Perth Amboy

Woodrow Wilson (Camden) 1970 East Orange

Bloomfield 1971 Ewing

Westfield 1972 Triton Reg (Runnemede)

Weequahic (Newark) 1973 Atlantic City

East Orange 1974 Neptune

Woodbridge 1975 Eastside (Paterson)

Plainfield 1976 Neptune

North Bergen 1977 Camden

Camden 1978 Linden

Camden 1979 Union

Barringer (Newark) 1980 Trenton

Neptune 1981 Malcolm X Shabazz (Newark)

Camden 1982 Montclair

Plainfield 1983 Trenton

Camden 1984 J. F. Kennedy (Paterson)

Elizabeth 1985 Camden

Camden 1986 Montclair

Camden 1987 J. F. Kennedy (Paterson)

Elizabeth 1988 Camden

Elizabeth 1989 Trenton

Elizabeth 1990 Trenton

Elizabeth 1991 Camden

Shawnee (Medford) 1992 Irvington

Irvington 1993 Shawnee (Medford)

Piscataway 1994 Teaneck

Shawnee (Medford) 1995 Elizabeth

Shawnee (Medford) 1996 Teaneck

Union 1997 Atlantic City

Rancocas Valley (Mt. Holly) 1998 J. F. Kennedy (Paterson)

Teaneck 1999 Rancocas Valley (Mt. Holly)

Linden 2000 Bridgewater-Raritan

Shawnee (Medford) 2001 Passaic

East Side (Newark) 2002 Shawnee (Medford)

Teaneck 2003 Trenton Central

Lenape 2004 Plainfield

Atlantic City 2005 Ridgewood

Linden 2006 Atlantic City

Linden 2007 South Brunswick

Rancocas Valley (Mt. Holly) 2008 Piscataway

Lenape 2009 Eastside (Paterson)

Cherokee 2010 Plainfield

Eastside-Paterson 2011 Rancocas Valley

Atlantic City 2012 Elizabeth

GROUP III

Ridgefield Park 1924 Glen Ridge

South Orange 1925 Princeton

Ridgefield Park 1926 Princeton

Ridgefield Park 1927 Roselle Park

Roselle Park 1928 Garfield

Summit 1929 Weehawken

Rahway 1930 Weehawken

Princeton 1931 Caldwell

Carteret 1932 Weehawken

Weehawken 1933 Hamilton

Ridgefield Park 1934 Woodbury

Hamilton 1935 Ridgefield Park

West Orange 1936 Millville

Bound Brook 1937 Weehawken

Weehawken 1938 Rutherford

Lodi 1939 South River

Rutherford 1940 Bound Brook

Cliffside Park 1941 Bound Brook

Rutherford 1942 Merchantville

Cliffside Park 1943 Merchantville

Ridgefield Park 1944 Rahway

Hackensack 1945 North Plainfield

Cliffside Park 1946 Woodrow Wilson (Camden)

Englewood 1947 Springfield Regional

Cliffside Park 1948 Edison

Woodrow Wilson (Camden) 1949 Hillside

Springfield Regional 1950 Union Hill

Englewood 1951 Woodrow Wilson (Camden)

Hackensack 1952 Princeton

Hamilton Township 1953 Linden

Cliffside Park 1954 Linden

Cliffside Park 1955 Springfield

Cranford 1956 Penns Grove

Bound Brook 1957 Hillside

Moorestown 1958 West Side (Newark)

Moorestown 1959 Englewood

Englewood 1960 Moorestown

Englewood 1961 Burlington Township

South Side (Newark) 1962 Neptune

Audubon 1963 Paramus

South Plainfield 1964 Summit

South Side (Newark) 1965 South Plainfield

Memorial (West New York) 1966 Sterling

Lakewood 1967 Weehawken

Orange 1968 Emerson (Union City)

South Side (Newark) 1969 Lincoln (Jersey City)

Long Branch 1970 Orange

South Side (Newark) 1971 Ocean Township

East Orange 1972 Lakewood

East Orange 1973 No. Burlington Co.(Columbus)

Camden 1974 Memorial (West New York)

Lakewood 1975 East Orange

East Orange 1976 Woodrow Wilson (Camden)

Long Branch 1977 Ridgefield Park

Woodrow Wilson (Camden) 1978 Malcolm X Shabazz (Newark)

Malcolm X Shabazz (Newark) 1979 Long Branch

Long Branch 1980 Weequahic

Mainland Regional 1981 Randolph

Cinnaminson 1982 Linden

Phillipsburg 1983 Ewing

Emerson (Union City) 1984 Ewing

Woodrow Wilson (Camden) 1985 Rahway

Ewing 1986 Clifford Scott (East Orange)

Bridgewater-Raritan West 1987 Malcolm X Shabazz (Newark)

Bridgewater-Raritan West 1988 Malcolm X Shabazz (Newark)

Eastern Reg. (Voorhees) 1989 Sparta

Snyder(Jersey City) 1990 J.F. Kennedy (Iselin)

Clifford Scott (East Orange) 1991 Woodrow Wilson (Camden)

Ewing 1992 Orange

Red Bank 1993 Snyder (Jersey City)

Orange 1994 Camden

Malcolm X Shabazz (Newark) 1995 Rancocas Valley (Mt. Holly)

Rancocas Valley 1996 Snyder (Jersey City)

Malcolm X Shabazz (Newark) 1997 Hamilton East (Steinert)

Long Branch 1998 Parsippany

Parsippany 1999 Lawrence

Camden 2000 Malcolm X Shabazz

Malcolm X Shabazz (Newark) 2001 Camden

Neptune 2002 Weequahic (Newark)

Franklin 2003 Cranford

Raritan 2004 Manasquan

Malcolm X Shabazz (Newark) 2005 Camden

Hamilton West 2006 Malcolm X Shabazz (Newark)

Shawnee 2007 Passaic Valley

Scotch Plains-Fanwood 2008 Timber Creek (Erial)

Neptune 2009 Teaneck

West Morris Mendham 2010 Kingsway (Woolwich)

Plainfield 2011 Burlington Township

Plainfield 2012 Neptune

GROUP II

Keyport 1933 Cranford

Carteret 1934 Ramsey

Bogota 1935 Cranford

Cranford 1936 Merchantville

Princeton 1937 Bogota

Princeton 1938 Atlantic Highlands

South Amboy 1939 Wildwood

Wildwood 1940 Bogota

Wildwood 1941 Pompton Lakes

Weehawken 1942 Neptune

Weehawken 1943 Highland Park

Bogota 1944 Lakewood

Roselle Park 1945 Carteret

Weehawken 1946 Verona

Merchantville 1947 Weehawken

Highland Park 1948 Weehawken

Neptune 1949 Millburn

Ramsey 1950 Millburn

Westwood 1951 Ocean City

Roselle Park 1952 Burlington City

Weehawken 1953 Red Bank

Weehawken 1954 Sayreville

Weehawken 1955 Palmyra

Palmyra 1956 Roselle Park

Verona 1957 Ocean City

Clifford Scott (East Orange) 1958 Highland Park

Riverside 1959 North Arlington

Ridgefield Park 1960 Riverside

Abraham Clark (Roselle) 1961 Moorestown

Mountain (West Orange) 1962 South Plainfield

Salem 1963 Mountain (West Orange)

Ocean City 1964 North Arlington

Merchantville 1965 Clifford Scott (East Orange)

Burlington City 1966 Roselle Park

Gloucester City 1967 Shore (West Long Branch)

Abraham Clark (Roselle) 1968 Union Hill

Abraham Clark (Roselle) 1969 Union Hill

Haddon Heights 1970 Union Hill

Cliffside Park 1971 Haddon Heights

Vailsburg (Newark) 1972 Ocean City

Abraham Clark (Roselle) 1973 Gateway Reg. (Woodbury)

Pleasantville 1974 Hillside

Englewood 1975 Pleasantville

Abraham Clark (Roselle) 1976 Pleasantville

Orange 1977 Pleasantville

Asbury Park 1978 Lodi

Orange 1979 Pleasantville

South River 1980 Berkeley Heights

Clifford Scott (East Orange) 1981 Salem

Clifford Scott (East Orange) 1982 Salem

Red Bank 1983 Elmwood Park

Abraham Clark (Roselle) 1984 Asbury Park

Rutherford 1985 Burlington City

Salem 1986 Central (Newark)

Asbury Park 1987 Orange

Orange 1988 Delran

Bridgewater-Raritan West 1989 Abraham Clark (Roselle)

Hillside 1990 Middle Township

Delsea Regional 1991 Hillside

Hillside 1992 Middle Township

Middle Township 1993 Hillside

Middle Township 1994 Hillside

Pleasantville 1995 Boonton

Pleasantville 1996 Dwight Morrow (Englewood)

Long Branch 1997 Dwight Morrow (Englewood)

Holmdel 1998 West Morris Mendham

Holmdel 1999 West Morris Mendham

West Morris Mendham 2000 Haddonfield Memorial

Weequahic (Newark) 2001 Pleasantville

Middle Township 2002 Abraham Clark (Roselle)

Abraham Clark (Roselle) 2003 Neptune

Haddonfield 2004 Summit

Haddonfield 2005 Summit

Haddonfield 2006 Central (Newark)

Chatham 2007 Haddonfield

Lincoln (Jersey City) 2008 Collingswood

Science Park 2009 Camden

Malcolm X Shabazz 2010 Pequannock

Central (Newark) 2011 Ewing

Ewing 2012 Pascack Hills

GROUP I

Wildwood 1942 Bernardsville

Dunellen 1943 Egg Harbor

Glen Ridge 1944 Dumont

Bergenfield 1945 Hightstown

Dunellen 1946 Keyport

Fort Lee 1947 Dunellen

Atlantic Highlands 1948 Verona

Fort Lee 1949 Wildwood

Roselle Park 1950 North Arlington

Sayreville 1951 Verona

Sayreville 1952 Dunellen

North Arlington 1953 Riverside

Riverside 1954 Park Ridge

Ocean City 1955 North Arlington

North Arlington 1956 Bordentown

North Arlington 1957 Wildwood

Glen Ridge 1958 Dunellen

Dunellen 1959 Glen Ridge

Harrison 1960 Dunellen

Wildwood 1961 North Arlington

Mountain Lakes 1962 Dunellen

South Amboy 1963 Wood-Ridge

Wildwood 1964 Wallington

New Providence 1965 Wildwood

Park Ridge 1966 Williamstown

Leonia 1967 Burlington Township

South Brunswick 1968 East Rutherford

Mountain Lakes 1969 Ridgefield

East Rutherford 1970 Burlington Township

East Rutherford 1971 Gloucester City

Abraham Clark (Roselle) 1972 Wildwood

Haddonfield 1973 Orange

Orange 1974 Burlington Township

Clifford Scott (East Orange) 1975 Glassboro

Orange 1976 Glassboro

Abraham Clark (Roselle) 1977 Glassboro

Glassboro 1978 Newark Tech (N. 13th St.)

Wood-Ridge 1979 Wildwood

Clayton 1980 Mahwah

Glassboro 1981 Verona

Abraham Clark (Roselle) 1982 Bordentown Regional

Abraham Clark (Roselle) 1983 New Brunswick

New Brunswick 1984 Mahwah

Burlington Township 1985 Bogota

Florence 1986 Glen Ridge

Burlington Township 1987 Newark Tech (N. 13th St.)

Glen Ridge 1988 Burlington Township

Haddonfield 1989 Newark Tech (N. 13th St.)

Bogota 1990 Haddonfield

Essex Co. VT (Market St) 1991 South River

Burlington Township 1992 Newark Tech (N. 13th St.)

Perth Amboy V/T 1993 Cresskill

Glassboro 1994 Cresskill

Science (Newark) 1995 Burlington City

Paulsboro 1996 Science (Newark)

Pitman 1997 Science (Newark)

Pitman 1998 Bloomfield Tech

New Providence 1999 Highland Park

Florence 2000 Waldwick

Florence 2001 Cresskill

Burlington City 2002 Cresskill

Bloomfield Tech 2003 Paulsboro

Bloomfield Tech 2004 Burlington City

Science (Newark) 2005 A. P. Schalick

Bloomfield Tech 2006 LEAP Academy (Camden)

Bloomfield Tech 2007 CREATE Charter (Jersey C)

Science Park (Newark) 2008 Salem

University 2009 Asbury Park

University 2010 Woodbury

Asbury Park 2011 Jonathan Dayton

Asbury Park 2012 University

HISTORY OF THE TOURNAMENT OF CHAMPIONS

March 14, 15 & 19,1989- 1st Tournament of Champions

Boys Quarterfinals

#4 Mccorristin 81, #5 Bridgewater-Raritan West 55

#6 Eastern Regional 56, #3 Haddonfield 54

Boys Semifinals

#1 St. Anthony 69, #4 Mcorristin 54

#2 Elizabeth 82, #6 Eastern Regional 58

Boys Final

#1 St. Anthony 62, #2 Elizabeth 55

March 13,15 & 18, 1990-- 2nd Tournament of Champions

Boys Quarterfinals

#5 Snyder 47, #4 Bogota 46

#3 McCorristin 76, #6 Hillside 49

Boys Semifinals

#1 Elizabeth 74, #5 Snyder 46

#2 St. Anthony 56, #3 Mccorristin 54

Boys Final

#1 Elizabeth 65, #2 St. Anthony 62

March 12,14 & 17,1991-- 3rd Tournament ofChampions

Boys Quarterfinals

#3 Seton Hall Prep 52, #6 Newark Tech 43

#5 Delsea Regional 59, #4 Clifford Scott 47

Boys Semifinals

#1 St. Anthony 86, #5 Delsea Regional 46

#3 Seton Hall Prep 63, #2 Elizabeth 50

Boys Final

#1 St. Anthony 63, #3 Seton Hall Prep 39

March 17, 19 & 22 1992-- 4~ Tournament of Champions

Boys Quarterfinals

#4 Seton Hall Prep 59, #5 Ewing 36

#3 Burlington Township 61, #6 Hillside 44

Boys Semifinals

#2 Shawnee 65, #3 Burlington Township 47

#1 Marist 61, #4 Seton Hall Prep 57 (OT)

Boys Final

#2 Shawnee 46, #1 Marist 41

March 16-19 & 21, 1993-- 5th Tournament of Champions

Boys Quarterfinals

#3 Middle Township 54, #6 Perth Amboy Vo-Tech 39

#4 Seton Hall Prep 60, #5 Red Bank Regional 59

Boys Semifinals

#1 St. Anthony 51, #4 Seton Hall Prep 41

#3 Middle Township 66, #2 lrvington 55

Boys Final

#1 St. Anthony 84, #3 Middle Township 59

March 15-18 & 20, 1994-- 5th Tournament of Champions

Boys Quarterfinals

#3 Orange 73,46 Glassboro 62

#4 Piscataway 69, #5 Middle Township 54

Boys Semifinals

#1 Paterson Catholic 66, #4 Piscataway 56

#3 Orange 88, #2 Bergen Catholic 56

Boys Final

#3 Orange 64, #1 Paterson Catholic 56

March 14-19,1995-- 7th Tournament of Champions

Boys Quarterfinals

#3 St. Anthony 74, #6 Science 43

#4 Pleasantville 70, #5 Malcolm X Shabazz 58

Boys Semifinals

#1 Shawnee 60, #4 Pleasantville 40

#3 St. Anthony 55, #2 Christian Brothers Academy 52

Boys Final

#3 St. Anthony 47, #1 Shawnee 44

March 12-18,1996-- 8th Tournament of Champions

Boys Quarterfinals

#5 Rancocas Valley 72, #4 Seton Hall Prep 45

#3 Shawnee 83, #6 Paulsboro 43

Boys Semifinals

#1 St. Anthony 67, #5 Rancocas Valley 46

#3 Shawnee 61, #2 Pleasantville 52

Boys Final

#1 St. Anthony 65, #3 Shawnee 57 (OT)

March 18-24,1997-- 9th Tournament of Champions

Boys Quarterfinals

#5 Long Branch 80, #4 Malcolm X Shabazz 74

#3 Union 75, #6 Pitman 72

Boys Semifinals

#2 Seton Hall Prep 68, #3 Union 47

#1 St. Anthony 59, #5 Long Branch 44

Boys Final

#1 St. Anthony 69, #2 Seton Hall Prep 63

March 18-24, 1998-- 10th Tournament of Champions

Boys Ouarterfinals

#3 Rancocas Valley 90, #6 Pitman 83 (2 OT)

#4 Long Branch 61, #5 Holmdel 55(2 OT)

Boys Semifinals

#1 St. Patrick's 58, #4 Long Branch 44

#2 SetorLHall Prep 68. #3 Rancocas Valley 48

Boys Final

#1 St. Patrick's 62, #2 Seton Hall Prep 49

March 17-23, 1999-- 11th Tournament of Champions

Boys Quarterfinals

#3 Teaneck 47, #6 New Providence 40

#4 Holmdel 77, #5 Parsippany 55

Boys Semifinals

#3 Teaneck 59, #2 St. Augustine Prep 56 (OT)

#1 Seton Hall Prep 62, #4 Holmdel 43

Boys Final

#1 Seton Hall Prep 54, #3 Teaneck 45

March 15-21, 2000-- 12th Tournament of Champions

Boys Quarterfinals

#3 Camden 73, #6 Florence 48

#5 West Morris Mendham 61, #4 Linden 57

Boys Semifinals

#3 Camden 62, #2 St. Patrick, 60

#1 Seton Hall Prep 46, #5 West Morris Mendham 45

Boys Final

#3 Camden 50, #1 Seton Hall Prep 46

March 15 - 24, 2001 13th Tournament of Champions

Boys Quarterfinals

#3 Shawnee 69 #6 Florence 54

#4 Camden Catholic 78 #5 Weequahic 60

Boys Semifinals

#2 Shabazz 48 #3 Shawnee 36

#1 St. Anthony's 62 #4 Camden Catholic 42

Boys Final

#1 St. Anthony's 48 #2 Shabazz 47

March 15 - 24, 2002 14th Tournament of Champions

Boys Quarterfinals

#3 Newark Eastside 90 #6 Burlington City 70

#4 Bergen Catholic 45 #5 Middle Township 38

Boys Semifinals

#2 Neptune 71 #3 Newark Eastside 63

#1 St. Anthony's 66 #4 Bergen Catholic 55

Boys Final

#1 St. Anthony's 69 #2 Neptune 49

March 18 - 25, 2003 15th TOC

Quarterfinals

#6 Bloomfield Tech 63 #3 Teaneck 57

#5 Franklin 63 #4 Roselle 62

Semifinals

#2 Camden Catholic 70 Bloomfield Tech 65

#1 St. Patrick's 76 Franklin 53

Final

St. Patrick's 76 Camden Catholic 38

March 16 - 21, 2004 16th TOC

Quarterfinals

#6 Bloomfield Tech 71 #3 Lenape 58

#4 Raritan 63 #5 Haddonfield 44

Semifinals

Bloomfield Tech 76 #2 St. Augustines 59

#1 St. Anthony's 56 Raritan 42

Final

St. Anthony's 67 Bloomfield Tech 55

March 16-23, 2005 17th TOC

Quarterfinals

#3 Atlantic City 65 #6 Science 52

#5 Haddonfield 61 #4 Shabazz 46

Semifinals

#1 St. Patrick's 76 Haddonfield 61

#2 Seton Hall Prep 74 Atlantic City 37

Final

Seton Hall Prep 63 St. Patrick's 60

March 15-23, 2006 18th TOC

Quarterfinals

#3 Haddonfield 80 #6 Hamilton West 67

#5 Linden 62 #4 Seton Hall Prep 43

Semifinals

Linden 48 #1 Essex Co Vo-Tech (Bloomfield) 42

#2 St. Patrick's 73 Haddonfield 49

Final

St. Patrick's 61 Linden 54 March 14-19, 2007 19th TOC

Quarterfinals

#3 Seton Hall Prep 48 #6 Chatham 43

#5 Bloomfield Tech 73 #4 Shawnee 64

Semifinals

Bloomfield Tech 59 #1 Linden 56

#2 St. Patrick's 72 Seton Hall Prep 43

Final

St. Patrick's 85 Bloomfield Tech 61

March 11-17, 2008 20th TOC

Quarterfinals

#4 Immaculata 60 #5 Scotch Plains-Fanwood 51

#3 Rancocas Valley 72 #6 Lincoln 55

Semifinals

#1 St. Anthony 76 Immaculata 41

#2 Science Park 55 Rancocas Valley 45

Final

St. Anthony 69 Science Park 36

March 17-23, 2009 21st TOC

Quarterfinals

#3 Science Park 71 #6 University 59

#5 Lenape 41 #4 Neptune 40

Semifinals

#1 St. Patrick's 66 Lenape 40

Science Park 59 #2 Immaculata 49

Final

St. Patrick's 59 Science Park 57

March 16-23, 2010 22nd TOC

Quarterfinals

#3 University 48 #6 West Morris Mendham 31

#4 Cherokee 53 #5 Shabazz 52

Semifinals

#1 Camden Catholic 47 Cherokee 34

#2 Trenton Catholic 63 University 46

Final

Trenton Catholic 53 Camden Catholic 39

March 15-21, 2011 23rd TOC

Quarterfinals

#3 Plainfield 68 #6 Asbury Park 35

#5 Newark Central 73 #4 Paterson Eastside 67

Semifinals

#1 St. Anthony 55 Newark Central 39

Plainfield 50 #2 St. Augustine 40

Final

St. Anthony 61 Plainfield 49

March 13-20, 2012 24th TOC

Quarterfinals

#3 Plainfield 68 #6 Asbury Park 53

#4 Atlantic City 68 #5 Ewing 65

Semifinals

#1 St. Anthony 72 Atlantic City 42

Plainfield 70 #2 St. Joseph's (Metuchen) 48

Final

St. Anthony 66 Plainfield 62

NJ Hoops provides blanket coverage of NJ basketball all year long for the past 16 years and is proud to continue to be the NJ nominating source for the McDonald's All American game

Subscribe to NJ Hoops Newsletter for complete coverage of NJ basketball. Subscription Info

Talk NJ Hoops on the Message Board NJ Hoop Talk Message Board

New Jersey NEWS

[More]

Latest Headlines:


 

Rivals.com is your source for: College Football | Football Recruiting | College Basketball | Basketball Recruiting | College Baseball | High School | College Merchandise
Site-specific editorial/photos NJHoops.com. All rights reserved. This website is an officially and independently operated source of news and information not affiliated with any school or team.
About | Advertise with Us | Contact | Privacy Policy | About our Ads | Terms of Service | Copyright/IP policy | Yahoo! Sports - NBC Sports Network

Statistical information 2014 STATS LLC All Rights Reserved.